بيماري بد بواسير

مدفوع نوزاد شماچه رنگي است؟!

مدفوع نوزاد شماچه رنگي است؟!

يكي از كارهايي كه مادران بايد براي نوزادشان انجام بدهند بررسي مدفوع است....

معمولا نوزادان سالم در يكي دو روز اول يك مدفوع سبز تيره چسبنده كه مكونيوم نام دارد دفع مي‌كنند. پس از آن، در نوزاداني كه شير مادر مي‌خورند دلمه‌هاي شير در مدفوع ديده مي‌شود و رنگ آن معمولا زرد و كمي آبكي است. بايد توجه كرد كه در مدفوع نوزاد سالم نبايد هيچ‌گونه خلط، بلغم يا خون‌ديده شود. مدفوع نبايد بيش از اندازه آبكي باشد، ضمن اينكه در يك نوزاد طبيعي مدفوع هيچ‌گاه سفت و خشك نيست، بلكه بايد كاملا شل و نرم باشد و هيچ‌گاه نبايد مدفوع گلوله گلوله سفت دفع كند. مادر بايد به قوام، رنگ و محتوياتي كه غير از شير در مدفوع وجود دارد، توجه كند. يك‌سري از علايم مهم هم هستند كه مربوط به مدفوع نيست، مثل نوزادي كه شكم‌اش خيلي شل كار مي‌كند و اطراف مقعدش سوخته است. اين علايم ممكن است به دليل ايجاد مشكل در هضم و جذب كربوهيدرات‌هاي بدن نوزاد باشد. در اين صورت، اگر مادر حتي هيچ‌گونه خلط و بلغم در مدفوع نوزادش نبيند باز بايد به پزشك مراجعه كند. علامت مهم ديگر زماني است كه مادران وقتي نوزادشان را با دست مي‌شويند احساس مي‌كنند كه مدفوع بيش از حد چرب است و لازم است دست‌شان را چند بار با صابون بشويند تا چربي ناشي از شستن بچه از دست‌شان پاك شود. اين علامت نيز غيرطبيعي است و لازم است كه حتما به پزشك مراجعه كنند.

 

اگر مادران ديدند كه قوام مدفوع سفت‌تر از حالت طبيعي است يا نوزاد هنگام مدفوع كردن بيش از حد زور مي‌زند، باز بايد به پزشك مراجعه كنند زيرا ما در نوزادان به هيچ‌وجه انتظار ديدن مدفوع سفت و خشك را نداريم. اگر مادر ديد شكم نوزاد بيش از حد كار مي‌كند، باز بايد پزشك را در جريان قرار دهد.

پس از اينكه دوره نوزادي گذشت در كودكاني كه شير مادر مي‌خورند مدفوع همچنان بايد شل و نرم بوده و هيچ‌گونه بوي بدي نداشته باشد. منظور، بوي نفوذكننده‌اي است كه مدت‌ها در اتاق مي‌ماند.

بايد بدانيد در مدفوع كودكان در تمام گروه‌هاي سني شامل دوره نوزادي، شيرخوارگي، پيش‌دبستاني و مدرسه و نوجوانان دو رنگ هميشه غيرطبيعي است. يكي مدفوع قرمز و ديگري مدفوع سفيد رنگ است. در اين حالت بايد هر چه سريع‌تر كودك را به پزشك ارجاع داد. بنابراين اگر رنگ مدفوع به قرمز و سفيدي زد، بوي خيلي تندي داشت يا خيلي چرب بود، رگه‌هاي خون در آن ديده شد، مدفوع حالت ژله‌اي صورتي رنگ داشت يا خون واضح در آن وجود داشت، بايد كودك توسط پزشك ويزيت شود. بعضي از مادران مي‌گويند رنگ مدفوع كودك‌شان، سبز است شايد پهلوهايش سرما خورده است ولي در معاينات ديده مي‌شود كودك حال عمومي خوبي داشته و مشكلي ندارد، اصلا جاي نگراني نيست. همان‌طور كه گفتم، فقط رنگ مدفوع قرمز و سفيد براي ما مهم است.

خون در مدفوع


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۲۶:۱۶ توسط:ميترا سلامت موضوع:

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
طراحی سایت
طراحی سایت با برنامه نویسی اختصاصی
www.webcando.ir

تابلو سازی
خدمات تابلو سازی پرکاس
perkasco.com

درمان بواسیر
درمان بواسیر با آخرین متد
clinicdarman.com/بواسیر-هموروئید/درمان-بواسیر/

شبیه ساز پرواز
خرید تجهیزات پرواز و شبیه سازی
www.irfly.ir

درمان هموروئيد با لیزر
درمان بواسیر با لیزر و هموروئید
clinicdarman.com/بواسیر-و-هموروئید/جراحی-هموروئید/

طراحی دکوراسیون داخلی
طراحی دکوراسیون داخلی و منزل چید فرم
www.chidform.com/

نمای چوب
ترمووود و چوب نمای شرکت بریج
www.bridgeco.ir/

شقاق چیست
همه چیز درباره شقاق
www.darmancolorectal.com/fissure

فیشر
همه چیز درباره فیشر
www.darmancolorectal.com/fissure


طراحی سایت فروشگاهی
طراحی سایت فروشگاه اینترنتی
www.webcando.ir/web-design/marketing-site-design.html